Skip to main content

Oral Presentation Schedule

The 10-minute oral presentations can be the presentation of a research paper as is done in most traditional conference formats.  However, you will find that many students have decided to share their findings in a TedTalk style or even a short performance.  All members of the public and UNM community are welcome to attend.

 

Panel 1: 9:00am-10:00am
Ally Weidner (9:00am-9:15am)
Comparison of External Bacterial Diversity of New Mexican Myotis velifer Bats in New Mexico Gypsum and Carbonate Caves

James Toomey (9:20am-9:35am)
Clostridium Difficile in New Mexico

Salomon Alires (9:40am-9:55am)
Novel Sensors for Detecting Alzheimer's Disease Related Tau Protein Aggregates

Panel 2: 10:00am-11:00am
Carrie Adair (10:00am-10:15am)
Hillbilly Jesus Regains Paradise: Reshaping Milton with a Graphic Novel

Christine Anderson (10:20am-10:35am)
Playing with Words: How Poetry Changes Meaning Onstage

Jacob Jones (10:40am-10:55am)
Cyberpunk: The Future We Create

Panel 3: 11:00am-12:00pm

Jillian Kovach (11:00am-11:15am)
Walking the Catwalk Above the Stage: The Rise of Female Stagehands in a Male-Dominated Industry

Savanna Middaugh (11:20am-11:35am)
Rigging the Game for Indie Artists

Victoria Villescas (11:40am-11:55am)
Fashion is Art

Panel 4: 12:00pm-1:00pm
Elizabeth Hjelvik (12:00pm-12:15pm)
Engineering of Large-Pore Lipid-Coated Mesoporous Silica Nanoparticles for Dual Cargo Delivery to Cancer Cells

Jonathan Hulse (12:20pm-12:35pm)
Switchable Photosensitizers for Lipid Membrane Oxidation

Ivan Rajen (12:40pm-12:55pm)
A Method to Measure Real-Time Charged Beam Fluence Above  10E16 1-MeV-neutron equivalent/cm2 using 3D Silicon Diodes

Panel 5: 1:00pm-2:00pm

Michael Abonyi (1:00pm-1:15pm)
Financing Revolution, Subversion, and Terror - How Armed Non-State Actors Fundraise

Aaron Kaspi (1:20pm-1:35pm)
The Effects of Cost-sharing Requirements on State Medicaid Expenditures

DeShawn Vaughan (1:40pm-1:55pm)
Fragility, Forecasts and Revision: Lessons from the Great Recession

Panel 6: 2:00pm-3:00pm
Leslie Villagomez (2:00pm-2:15pm)
Immigration Policies' Economic Impact in the United States' Policy Choices: Deferred Action for Childhood Arrivals and the Future of Immigration Policy


Erin Walsh (2:20pm-2:35pm)
Country-specific conditions that induce forced migration

Panel 1: 9:00am-10:00am
Dora Bean (9:00am-9:15am)
Transgenic Crops and Rapid Agrarian Transition in Indigenous Ecuadorian Communities

Caden Gigliotti (9:20am-9:35am)
Growth of an Algal Polyculture and Dunaliella tertiolecta in Oilfield Produced Water for Biofuel Production and Ammonium & Phosphate Removal

Open Time Slot (9:40am-9:55am)

Panel 2: 10:00am-11:00am

Rhonda Hall (10:00am-10:15am)
Setting a New Precedent: Gun Violence in the U.S.

Damon Carbajal (10:20am-10:35am)
At the Intersection of Sexual Orientation and Race: A Case Story of Male Latino Students in the Albuquerque Public School's District

Aleide Palacios (10:40am-10:55am)
Latino Neighborhoods: The truth behind crime 

Panel 3: 11:00am-12:00pm

Lydia Boisvert (11:00am-11:15am)
The Science and Psychology Behind Weight-loss  

Lauren Zundel (11:20am-11:35am)
Biosensing with spatial resolution using graphene nanodisk arrays

Open Time Slot (11:40am-11:55am)

Panel 4: 12:00pm-1:00pm

Angelica Delgado (12:00pm-12:15pm)
Prevention of Relapse: Does employment status make a difference?

Nalleli Reyes Garcia (12:20pm-12:35pm)
The Strength of the Native American Vote: How Voting Attitudes Among Native American Students Affects Political Participation

Abigail Soledad-Aguirre (12:40pm-12:55pm)
Role Overload at Work and its Relationship to Implicit Gender Bias

Panel 5: 1:00pm-2:00pm

Open Time Slot (1:00pm-1:15pm)

Julisa Rodriguez (1:20pm-1:35pm)
Revoking the Mandate: Recall Elections in Latin America 

Teran Villa (1:40pm-1:55pm)
UNDRIP- Soft Law in the Age of Globalization

Panel 6: 2:00pm-3:00pm

Mark Bridwell (2:00pm-2:15pm)
Predicting the Constitutionality of Partisan Gerrymandering


Pluma Pecarich (2:20pm-2:35pm)
News Media Literacy and Political Polarization

Gabriella Rivera (2:40pm-2:55pm)
Populism and Party Bases

Panel 1: 9:00am-10:00am
Mariah Gallegos (9:00am-9:15am)
Phase equilibria of macromolecules using water-water emulsions in acoustic microfluidics

Anthony Garcia (9:20am-9:35am)
Effect of Oligomeric p-Phenylene Ethynylenes on Amyloid-β aggregation 

Lauren Zundel (9:40am-9:55am)
Surface plasmon polariton beams with flat top profiles

Panel 2: 10:00am-11:00am

Diana Delgado (10:00am-10:15am)
Racial/ Ethnic Minorities Experiences and Financial Literacy of Credit Scores

Adam Monroe (10:20am-10:35am)
Beating the Market: A Case for Willful Alpha and the Average Investor

Mike Sanchez (10:40am-10:55am)
To Be A Great Leader, Co-Author Your Organization's Story

Panel 3: 11:00am-12:00pm

Priscilla Duarte (11:00am-11:15am)
Measuring factors contributing to low patient- nurse communication and low recovery rates in New Mexico rural and Hispanic areas


Lidia Enriquez Marquez (11:20am-11:35am)
Language Barriers and Healthcare Quality Trust 


William Longenbaugh (11:40am-11:55am)
Bernalillo County Needs Assessment 


Panel 4: 12:00pm-1:00pm

Sofia Olay (12:00pm-12:15pm)
In utero exposure to non-persistent pesticides and the risk of developing type 2 diabetes and metabolic disorders in 5-7 year old children of Mexican born farmworkers

Tessa Synder (12:20pm-12:35pm)
Recommendations for the Promotion of Health Eating Options on UNM Campus 


Griffin Woolery (12:40pm-12:55pm)
Reproductive Introspective: Kenya and Sweden



Panel 5: 1:00pm-2:00pm

Hoang Bui (1:00pm-1:15pm)
Activation of the Wnt/β-catenin pathway by the intracellular protozoan parasite Toxoplasma gondii

Cory Carnes (1:20pm-1:35pm)
Effects of Adapting a Healthy Lifestyle with Type 2 Diabetes 


Alicia Romero (1:40pm-1:55pm)
Interactions between Toxoplasma gondiiand Retinoic Acid-Differentiated Neuro-2A Neuroblastoma Cells



Panel 6: 2:00pm-3:00pm

Michelle Burke (2:00pm-2:15pm)
Leading American Children to Success


Mayra Lerma-Guzman (2:20pm-2:35pm)
Social Justice Practice as a Transformative Action in a Pre-service Teacher's Elementary Classrooms


Open Time Slot (2:40pm-2:55pm)


Panel 7: 3:00pm-4:00pm

Amy Baldwin (3:00pm-3:15pm)
Researching Chronic Traumatic Encephalopathy in Sports 

Aaliyah Garcia (3:20pm-3:35pm)
Preeclampsia and Language Barriers

Asher May (3:40pm-3:55pm)
Extreme enhancement of dipole-forbidden atomic transitions using nanostructured graphene

 

Panel 1: 9:00am-10:00am
Hector Carrillo Cabada (9:00am-9:15am)
Generative Adversarial Networks for Retinal Image Conversion

Jessica Depoy (9:20am-9:35am)
Genetic Engineering Intelligence: How the Wealthy Can Buy Intelligence to Control the Technology Age

Tess Kursel (9:40am-9:55am)
Extreme Poverty, Electricity, and Nanotechnology

Panel 2: 10:00am-11:00am

Julianna Massa (10:00am-10:15am)
Moving Memories


Phoebe Cummins (10:20am-10:35am)
The Women Behind Route 66


Kelsey Rust (10:40am-10:55am)
Scribendi The literature and Arts Magazine for Honors


Panel 3: 11:00am-12:00pm

Addey Dominguez (11:00am-11:15am)
Sex as Society: The Antiquity of the Brothel and its Archaeological Record

Victoria Lawton-Diez (11:20am-11:35am)
Curanderismo in New Mexico

Meron Tadesse (11:40am-11:55am)
The Influential Battle of Adwa

Panel 4: 12:00pm-1:00pm

Ryan Davis (12:00pm-12:15pm)
Nature Documentaries: At What Cost?

Kiley Guy (12:20pm-12:35pm)
The Resiliency of Indigenous Women


Daniel T. Porter (12:40pm-12:55pm)
The Cañada de Cochiti Land Grant and the American Ideology of Wilderness

Panel 5: 1:00pm-2:00pm
Rana Chan (1:00pm-1:15pm)
Breaking Gender Norms through Fashion: Lessons from O'Keeffe

Hailey Sullivan (1:20pm-1:35pm)
Social Anxiety Disorder (SAD)

Jesse Yelvington (1:40pm-1:55pm)
Naming the Nameless: An Exploration of Queer Poetry and Empowerment 

Panel 6: 2:00pm-3:00pm

Phoebe Cummins (2:00pm-2:15pm)
Breaking Bad Stereotypes; The Realities of Narcos


Anna Granquist (2:20pm-2:35pm)
Your Mother's Road: Exploring Generational Perceptions on Route 66

Hannah Wissing (2:40pm-2:55pm)
Postcards to Posts: Analog and Digital of the Mother Road


Panel 7: 3:00pm-4:00pm

Kayla Maack (3:00pm-3:15pm)
Food along Route 66: Defining an Experience

Matthew Plugge (3:20pm-3:35pm)
Wheels of the West: Transportation Through the Years on Route 66

Daniel Miller (3:40pm-3:55pm)
The Music of Route 66


Panel 8: 4:00pm-5:00pm

Melissa Madrigal (3:00pm-3:15pm)
Reviving the Visual Artifacts of Route 66

Jackson Kniebuehler (3:20pm-3:35pm)
Driving (Route 66) While Black: Modern and Historical Interactions Between Minorities and the Historic Highway

Kevin McGee (3:40pm-3:55pm)
Physical Folklore: The Spirit of Route 66

Panel 6: 2:00pm-3:00pm

Liliana Calderon (2:00pm-2:15pm)
Observando en antagonismo religioso en Nuevo México


Carly Heidenfeld (2:20pm-2:35pm)
Anxieties about Expansion: The Fall and Resurgence of Transcendentalism

Jairo Ulloa (2:40pm-2:55pm)
CSA as a Health Improvement Strategy for Individuals with Diabetes type 2   


Panel 7: 3:00pm-4:00pm

Rebecca Brusseau (3:00pm-3:15pm)
History of Medical Human Experimentation on Women of Color

Pablo Lasso (3:20pm-3:35pm)
Behavioral Health in Native American Populations 

Julieta Carrillo (3:40pm-3:55pm)
Dismissed: African American Exclusion from Jury Service